PolecamyNewsletter

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

Film opowiadający niezwykłą historię rodziny Bobów, która podjęła walkę z komunistycznym reżimem o prawo do wolności wychowania i edukacji swoich dzieci.

Spotkanie Krakowskiego Klubu Wtorkowego w Pubie Róg Brackiej i Reformackiej, ul. Reformacka 3 we wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
„W imię najwyższych wartości”.
Film (nominowany w konkursie Dokument Polski na 15 Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW w Gdyni) opowiadający niezwykłą historię rodziny Bobów, która podjęła walkę z komunistycznym reżimem o prawo do wolności wychowania i edukacji swoich dzieci.
Bartłomiej i Danuta Boba w latach 50. postanowili nie wysyłać dzieci do indoktrynującej szkoły, czym wywołali falę długotrwałych ataków na swoją rodzinę ze strony panującego reżimu. W roku 1955 stalinowski sąd wydał wyrok pozbawienia państwa Bobów praw rodzicielskich i przekazania dzieci do domów dziecka. Wyrok ten nigdy nie został wykonany dzięki heroicznej walce Bartłomieja Boby. Rodzina była nękana przez UB ciągłymi rewizjami i aresztowaniami. Pan Bartłomiej został zwolniony z pracy i rodzina cierpiała niedostatek.
***
Piotr Augustynek - reżyser i operator filmowy. W latach 1975 – 1983 pracował jako operator kamery w Telewizji Kraków, z której został zwolniony w okresie stanu wojennego. W 1984 był współzałożycielem tzw. Niezależnej Telewizji Mistrzejowice przy kościele św. M. Kolbego w Nowej Hucie. Realizował tam materiały video rozpowszechniane w drugim obiegu. W latach 1984-1989 współpracował nielegalnie z zachodnimi stacjami TV / NBC, Antene 2/. W 1989 roku realizował zdjęcia do kampanii wyborczej komitetu Solidarności. Od 1990 roku pracuje jako niezależny reżyser i producent filmów i programów TV.
***
Krzysztof Ridan - reżyser filmowy, montażysta. Absolwent Prawa na UJ - specjalizacja II stopnia Prawo Mediów. Reżyser i montażysta filmów dokumentalnych m.in.: "Nowa Huta Karola Wojtyły" (2016), "Człowiek wielkiego serca" (2017), "Ocalony Kościół" (2018), "Pod spodem" (2019), "Odwet" (2021).
***
Wojciech Paduchowski - doktor nauk humanistycznych, historyk, filozof. Autor monografii naukowych: „Nowa Huta nieznana i tajna – obraz miasta w materiałach Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej”, Kraków 2015; „Karły pod krzyżem – Nowohucki kwiecień ’60 r.”, Kraków 2021.
Autor wielu artykułów naukowych i popularnych. Współtwórca wystaw i scenariuszy filmów dokumentalnych. Ekspert i konsultant historyczny filmów dokumentalnych.

Relacja filmowa:

Galeria