Polecamy



Newsletter

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

„Te dzieciaki to wszystko nasze” – projekcja filmów "półkowników" Bogusława Dąbrowy Kostki.

„Te dzieciaki to wszystko nasze” – projekcja filmów "półkowników" Bogusława Dąbrowy Kostki (filmowiec, realizator telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych, dziennikarz, scenarzysta, producent. Dokumentował ważne wydarzenia związane z działalnością niepodległościową).

***

Film „CIENIE” to przejmująca opowieść o współczesnych obrońcach Cmentarza Obrońców Lwowa «Te dzieciaki to wszystko nasze» – mówi bohaterka filmu uczestnicząca wraz z Polakami w porządkowaniu cmentarza. Za ukazanie pięknej postawy Polaków ze Lwowa w ich dramatycznych zmaganiach o zachowanie godnej pamięci poległych młodocianych bohaterów i za znakomitą formę filmu, film otrzymał liczne nagrody.

„DROGA DO...”. Nagrodzony w kategorii filmu dokumentalnego za „ukazanie tragicznych losów inteligencji polskiej na przykładzie biografii profesora Zdzisława Stahla, przedwojennego posła, uczestnika obrony Lwowa, na emigracji w Londynie zajmującego się dokumentowaniem zbrodni katyńskiej, jednego z nieprzejednanych wobec komunistycznego kłamstwa i hipokryzji Zachodu.

***

We wrześniu 1980 roku został członkiem NSZZ Solidarność w TVP Kraków, gdzie pracował w Wydziale Filmowym. Po wprowadzeniu stanu wojennego został negatywnie zweryfikowany, przesunięty na inne stanowisko, a następnie przeznaczony do zwolnienia.

Od 1991 roku członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich z rekomendacji prof. Jerzego Wójcika i Kazimierza Kutza. Współzałożyciel w 2005 roku Krakowskiego Koła SFP, pierwszego w historii oddziału terenowego, jego pierwszy wiceprzewodniczący. Był członkiem Komisji Zakładowej Solidarności w TVP Kraków, w latach 2006–2009. Mimo poparcia prezesa krakowskiego IPN Janusza Kurtyki bezskutecznie próbował w 2004 roku utworzyć Zespół ds. Dokumentu przy krakowskim TVP.

W 2008 roku rozpoczął autorski projekt – cykl filmów dokumentalnych „Generałowi dziękujemy”, a następnie projekt „Pamięć i Przyszłość”. Po ukończeniu pierwszego odcinka cyklu „Generałowi dziękujemy”, a podczas realizacji filmu dokumentalnego opartego na odnalezionych protokołach z weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym w krakowskich mediach, prasie, radiu i telewizji, został zwolniony z TVP Kraków

W marcu 2012 roku w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie brał udział w 12-dniowym strajku głodowym w obronie nauczania historii, w obronie tożsamości. Na podstawie tych wydarzeń zrealizował film "Gdzieś w środku Europy". Strajk uznano za jedno z dwunastu najważniejszych wydarzeń roku przez Dziennik Polski.

Działał charytatywnie na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie oraz Fundacji im. Brata Alberta.

W 2017 roku otrzymał z rąk ówczesnej Minister Edukacji Anny Zalewskiej Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Relacja filmowa:

Galeria