PolecamyNewsletter

Klub Wtorkowy - strona archiwalna

Kino Odkrywców Historii

SPOTKANIA ↩

Stanisław Ostwind. W jednym szeregu z Witoldem Pileckim.

Projekcja filmu dokumentalnego „Stanisław Ostwind” w reżyserii i według scenariusza Andrzeja Gajewskiego. Narratorem w filmie jest gość spotkania Wacław Holewiński.
***
Wacław Holewiński to pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej, więzień polityczny w PRL.
Spotkanie poprowadzi Adam Kalita.
***
Żyd. Patriota. Żołnierz Niezłomny. Wielu historyków stawia Stanisława Ostwinda w jednym szeregu z Witoldem Pileckim.
To niezwykła postać, burząca schematy. Najwyższy rangą dowódca w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego. Jako 16-latek wstąpił do Legionów Piłsudskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w II RP był policjantem, a później znów żołnierzem, gdy wybuchła II wojna światowa. W styczniu 1945 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przez miesiąc był poddawany niewyobrażalnym torturom, które miały go zmusić do współpracy z Sowietami. Gdy to się nie udało został skazany na karę śmierci. Zachowały się jego akta ze sprawy, wiemy nawet kto go zastrzelił. To coś wstrząsającego. Wciąż mamy małą wiedzę na temat Ostwinda.
Wacław Holewiński podkreśla, że swoich bohaterów - ludzi niezłomnych - stara się portretować nie jako postaci ze spiżu. – Pokazuję ich ze słabościami, lękami, obawami. Mam nadzieję, że udaje mi się wykreować postaci bliskie rzeczywistości, których dzień powszedni nie za bardzo różni się od dnia powszedniego innych, ale przychodzi taki moment, kiedy na plan pierwszy wysuwa się ich niezwykła siła charakteru.

Relacja filmowa:

Galeria